След 1993г. „Слава“ се включва в съвместни мероприятия по Програмата „Партньорство за мир“, в ученията „Кооператив партнър“ и в ученията на ВМС „Бриз“ с участието и на сили от НАТО (след 2004г.). През лятото на 1993г. успешно е проведено аварийно – спасително учение (АСУ) „Спасение – 93“ с участието на подводница „Слава“ и спасителния кораб „Куртаран“ на турските ВМС в териториалните води на България, а на следващата година – АСУ „Спасение – 94“ в турски териториални води.
В края на 1998г. на подводната лодка е въведена в експлоатация акумулаторна батерия на германската фирма „Varta”, която осигурява учебно-бойната й подготовка повече от десет години. От 1997 до 2002г. са проведени общо 75, макар и краткосрочни плавания.
На 28.02.2007г. в Северен Несебърски залив изцяло с български сили и средства е проведено АСУ, като от борда на „потопената“ „Слава“ по сух способ е „спасен“ личен състав и качен на спасителния кораб „Протео“. Въпреки ограничените ресурси, „Слава“ продължава плаванията до 2008г. със занижена интензивност и дълбочина на потапяне, ограничена на 50 метра.
След структурна реорганизация на 01.07.2008г. „Слава“ влиза в състава на новосформирания „8-ми дивизион за подводни операции“ с командир капитан I ранг Камен Кукуров.
Последното, макар и символично, плаване на „Слава“ е проведено на 21.12.2010г., под флага на командващия на ВМС контраадмирал Пламен Манушев. По-късно със Заповед № ОХ-07/09.05.2011г. на министъра на отбраната започва ликвидация на „8-ми дивизион за подводни операции“. На основание Заповед № 277/24.10.2011г. на командващия на ВМС на 01.11.2011г. е спуснат флагът на последната българска подводница „Слава“ и тя е изведена от бойния състав на ВМС. Това е и тъжният край на българското подводно плаване.
Командири на подводницата са били:
През януари 2012г. Община Варна отписва от активите си подводница п 83 „Надежда“, дарена ѝ през 2008г. от Министерството на отбраната. С акт от януари 2013г. приема п 84 „Слава“, която е в по-добро състояние, за превръщането ѝ в музей на българското подводно плаване. В продължение на пет години Съюзът на подводничарите, Командването на ВМС и Българската морска камара предприемат редица стъпки за реализиране на инициативата „Слава – музей“, но собственикът ѝ (Община Варна) се отказва от проекта, смятайки го за неосъществим.
През 2018г. ръководството на фирма „Инхом“ ООД – гр. Белослав заявява намерение да приеме подводницата на своя територия за превръщането й в музей. С решение от 19.12.2018г. Общинският съвет – гр. Варна се съгласява да предостави „Слава“ за музей за десет години. След разрешение на Министерството на културата, на 24.01.2019г. е сключен „Договор за безвъзмездно ползване на движима вещ“ между Община Варна и фондация „Белославско стъкло“ за превръщане на подводницата в музеен експонат.
На 29 ноември 2019г. със съдействието на „Инхом“ ООД, „Параходство БМФ“ АД, БMK и под командването на Началника на щаба на ВМС капитан I ранг Камен Кукуров „Слава“ е пребазирана в последния ѝ пристан в гр. Белослав – там, където се намира и уникалният Музей на стъклото. След позиционирането на „Слава“ в подготвения „котлован“ следват действия, насочени към укрепване на брега, изграждане на кейова стена, освобождаване от излишния товар (гориво, масло, вода от трюмовете), изхвърляне на мухлясали и ръждясали прегради и предмети от отсеците. Подадено е електрозахранване от брега към подводницата. С доброволен труд за почистване и консервация на подводницата участват работници и служители на „Фламекс – България“ ООД, „ИНХОМ“ ООД и курсанти от ВВМУ. В помощ на фирмата се включват като консултанти и бившите механици на подводници Емил Божинов и Костадин Костадинов. Необходимият ресурс е значителен и затова е обявена и дарителска кампания. Този проект подкрепиха: „Девня цимент“ АД, „Пътища и мостове“ ЕООД, Хидроремонт ИГ“ ООД, ЕТ „Димитър Михайлов“, КРЗ „Терем – Флотски арсенал“, „Денеб Инвест“ ООД, „УЛА“ ООД, „Микромет“ АД, „ДАЙГ–Ц“ ООД и други.
До края на май са готови подходите, сходнята, а сменяемите листи на здравия корпус на II и IV отсек са свалени и са монтирани стълби на входа и изхода от подводницата (изработени от МТГ „Делфин“ АД). Паралелно започва и вътрешно преобразяване на „Слава“. На призива на Управителния съвет на СПРБ се отзовават десетки подводничари – в свободното си време и кой с каквото може да помогне. За два месеца са събрани дарения за повече от 5000 лв. и много от необходимите материали. С доброволен труд заедно работят ветерани и действащи, матроси, старшини и офицери – като единен екипаж от отминалите времена.
Организатор и вдъхновител на ремонтните бригади е Секретарят на СПРБ Павел Димитров. Най-активни са Цветко Цветков, Тодор Димитров, Бисер Петков, Киро Киров, Драгомир Николов, Венци Аспарухов, Ясен Облачки и Илия Димчев, Йордан Йорданов и много други. През цялото време редом с подводничарите се труди и Костадин Калоянов – Директор в „ИНХОМ“.
Към края на юни са подготвени за разглеждане II, III, и IV отсеци и на 02 юли „Слава“ посреща първите си посетители – деца и внуци на военнослужещи и ветерани от ВМС. От 10 юли преображението на „Слава“ продължава още по-интензивно – отсеците възвръщат своя първообраз, поставени са нови койки, вдигнат е командирският перископ, изнесени са носови хоризонтални рули, оборудвани са рубките, боядисани са люковете и аварийните буйове, обновени са дървените прегради и каютите. В началото на август работници от „СИДИ“ ООД извършват малки ремонти, грундират и боядисват настила (пода) в отсеците, лекия корпус и рубката.
Към Деня на ВМС (9 август 2020г.) подводницата все повече придобива своята идентичност и готовност за разглеждането ѝ като музеен експонат. Официалното откриване се състоя на 18.08.2020г., в деня на 66-та годишнина от възстановяването на подводното плаване у нас и Празник на българските подводничари. След това, паралелно с груповите и индивидуални посещения, фондация „Белославско стъкло“ и Съюзът на подводничарите продължават дейността по реставрацията на подводницата и събиране на артефакти за подводното плаване.
Посещенията се провеждат от сряда до неделя включително в 10:00ч, 11:00ч, 12:00ч, 13:00ч, 14:00ч и 15:00ч. Понеделник и вторник музеят не работи.
*Може да има промени в работното време през празнични дни.
Цени:
– За възрастни – 12 лв.
– За деца и пенсионери – 8 лв.
Фирма „ИНХОМ” е специализирана в производството на ръчно духана стъклария, както и на най-различни по форма, размери и цвят флакони. От няколко години фирмата предлага уникалната за България възможност за наблюдение на работния процес в производството. Туристическата обиколка запознава посетителите с процеса при който грубата необработена стъкломаса се превръща в изящни стъклени изделия, които ни карат да се приближим към витрините и дълго да се взираме в тях. Посетителите могат дори да вземат участие в работата и да си тръгнат с предмет, който те лично са украсили, както и с други сувенири, закупени от изложбената зала. Виж повече за Музей на Стъклото.